AKP'den yeni yasak! İçkili yerlere 'kolluk' engeli…

AKP hükümetinin tartışılan tasarılarına bir yenisi daha eklendi. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan , ‘sorunlu alan’ olarak belirtilen içkili yerlerin açılması için kolluk kuvvetlerinden izin alınması şartı getiriliyor…

AKP'den yeni yasak! İçkili yerlere 'kolluk' engeli…
10 Mayıs 2021 - 21:10 - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 21:15
AKP’nin bayramdan sonra TBMM’de gündeme getirmesi beklenen torba yasa tasarısında, dokuz ayrı kanunda değişiklik ve hüküm içeren kararlar bulunuyor. Özellikle ‘sorun alanı’ olarak belirtilen alkol satış yerleri ile ilgili kararın dikkat çektiği tasarıda yer alan hükümler kısaca şu şekilde:

İÇKİLİ YERLERE KOLLUK ENGELİ
  • İçkili yerlerin açılması sürecinde belediye/özel idare tarafından iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilebilmesi için kolluğun olumlu görüşünün alınması zorunlu hale getirilecek.
  • İçkili yer bölgesinin tespiti ile açılış kapanış saatleri vali yardımcıları ve kaymakamlar başkanlığında ilgili tarafların katılımı ile oluşturulan bir komisyon tarafından belirlenecek.
  • Mevzuata aykırılığın bildiriminden itibaren 30 gün içerisinde ilgili yerel yönetim tarafından yaptırım uygulanmaması halinde Vali/Kaymakam tarafından yaptırım uygulanacak.
  • Ruhsat almadan açılan yerler kolluk tarafından kimseye danışmaksızın kapatılacak.
 

 
PARA CEZALARI ARTIRILIYOR
  • Faaliyetten men edildiği halde mühür sökerek açılan iş yerlerine yönelik para cezaları arttırılacak.
  • Mevzuat hükümlerine aykırı olarak ruhsatsız işletilen işyerleri ruhsat alıncaya kadar mahalli mülki amir tarafından süresiz olarak faaliyetten men edilecek. Ruhsatlı olan işyerleri ise dördüncü defa aykırı fiilleri işlediğinin tespiti halinde mahallin mülki amiri tarafından süresiz faaliyetten men edilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d