BAE'de yedi emirlik söz sahibi

Basra Körfezi’nde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kurulduğu topraklar, yüzyıllardan beri uluslararası ticaretin rotasında ...

BAE'de yedi emirlik söz sahibi
06 Eylül 2021 - 01:37

Basra Körfezi’nde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kurulduğu topraklar, yüzyıllardan beri uluslararası ticaretin rotasında bulunuyor. Çin’den Avrupa’ya, ticaret kolonilerine sahip bütün denizaşırı güçlerin ilgisini çeken bölge, mücadele ve çatışma dolu bir sürecin ardından 1800’lerin sonunda İngiltere’nin kontrolü altına girdi. Basra’daki emirliklerle “himaye” anlaşmaları imzalayan İngilizler, böylece kendi ticaret rotalarını güvenceye kavuştururken, Arap coğrafyasını dizayn çalışmalarına da hız verdiler.

1920’lerden itibaren özellikle balıkçılık ve inci avcılığında ilerleme kaydeden Basra emirlikleri, 1940’ların sonunda yeni bir zenginlik kaynağıyla tanıştı: Petrol. Bu siyah hazinenin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanmasında aslan payını İngilizler alırken, emirlikler de zaman içinde zenginleşmeye başladı.

KATAR VE BAHREYN DIŞARIDA KALDI

İngiltere, dünyadaki siyasi ve askeri gelişmelere paralel olarak, 1970’lerin başında emirliklere bağımsızlıklarını vereceğini duyurdu. Uzun istişarelerin ve sıkı pazarlıkların ardından, 1971’de yedi emirlik bir araya gelerek “Birleşik Arap Emirlikleri”ni oluşturdu. BAE’nin komşuları Katar ve Bahreyn’in dışarıda kalmayı tercih ettiği bu yeni oluşum, şu emirliklerden oluşuyordu: Abu Dabi, Dubai, Şarika, Acman, Fuceyre, Ras el Kayme ve Ümm Kayveyn.

Katar “emirlik” olarak kaldı, Bahreyn ise “emirlik” olarak başladığı siyasi serüvenini 2002’den bu yana “krallık” şeklinde devam ettiriyor.

KURUCU EMİR
BAE, 1966’dan itibaren Şeyh Zayid bin Sultan tarafından yönetiliyordu. Emirliklerin bir araya gelerek kendi aralarında bir konfederasyon kurmasında başrol oynayan Şeyh Zayid, petrolün yardımıyla BAE’nin modernizasyonunda da öncülüğü üstlendi. Turizm ve bankacılık başta olmak üzere BAE’nin uluslararası vizyonuna yeni sektörler eklendi. Dubai Havaalanı ise, uluslararası hava taşımacılığının dünyadaki ana aktarım noktalarından birine dönüştürüldü.

BAE’deki siyasi sisteme göre, Abu Dabi emirleri birliğin başkanı, Dubai emirleri ise başbakanlık görevini yürütüyor.

1971’de tarih sahnesine çıkan Birleşik...
Kaynak Bağlantısı : Yeni ŞafakYORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d