Bilim İnsanlarından Beyin Makine Arayüzleri Hakkında Uyarı

İnsanlığın bilgisayarla etkileşim için kullandıkları yöntemler zaman içerisinde oldukça çeşitli hale geldi. Bu yöntemlere son olarak beyin ...

Bilim İnsanlarından Beyin Makine Arayüzleri Hakkında Uyarı
24 Temmuz 2021 - 18:10

İnsanlığın bilgisayarla etkileşim için kullandıkları yöntemler zaman içerisinde oldukça çeşitli hale geldi. Bu yöntemlere son olarak beyin makine arayüzlerinin eklenmesi bekleniyor. Hatta Elon Musk'ın Neuralink adlı girişimi şu anda bu çalışmaların poster yüzü haline gelmiş durumda.

Bilim insanları ise beyin makine arayüzlerinin geleceği konusunda oldukça büyük çekincelere sahip. Bu çekincelerin temelinde ise yasal, etik ve sosyal anlamda sorunlar ile birlikte ortaya çıkabileceği belirtilen " Bulanık Cyborg Geleceği" yer alıyor.
Beyin makine arayüzü çekince yaratıyorLondra Imperial Collage'dan araştırmacılar, modern beyin bilgisayar arayüzü (BCI) araçlarını inceledi ve bu teknolojilerin önündeki teknik engeller ile insani kaygıları ele aldıkları bir makaleyi APL Bioengineering'de yayımladı.Şu anda gerçek dünyada BCI sistemlerinin çalışmaları açısından baktığımızda Elektroensefalografi (EEG) adı verilen teknoloji en çok gelecek vadeden teknoloji olarak gözüküyor. Bu yöntemde kafamızın içine çip falan takılmıyor, vücudumuza herhangi bir zarar verilmiyor. Dışarıdan beynimizdeki elektriksel aktiviteler gözlemlenerek sistem çalıştırılıyor.

Elbette bu yöntem kusursuz çalışmıyor ve geniş ölçekte kullanılabilmesi için de önünde uzun bir geliştirme süreci var. Bu sürecin dışında da çeşitli insaniyet krizleri ortaya çıkarabileceği konusunda bilim insanlarının uyarıları var.

Teknoloji insan algısını değiştiriyor

Bilim insanlarının araştırmalarında vurguladığı noktalardan ilki, BCI sistemlerinin iki yönlü olarak çalıştığı. Yani insanlar makineleri etkilediği gibi makineler de insanları etkiliyor. Araştırmanın yazarlarından Rylie Green, nöroteknolojileri deneme sürecinde kullanan pek çok kişinin daha sonra bu teknolojileri kullanmayı bırakmayı reddettiğini ifade ediyor. Bu teknolojinin beynimizin çalışma şeklini değiştirme potansiyeli bulunuyor.

Araştırmacıların dikkat çektiği bir diğer nokta ise mahremiyet . Araştırmanın yazarlarından Roberto Portillo-Lara, EEG cihazlarındaki verilerin duygusal ve bilişsel durum hakkında bilgi edinmek için kullanılabileceğini,...
Kaynak Bağlantısı : Webtekno


Alışveriş sitelerinde dijital kart nasıl kullanılır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d