Bu ayakkabıları sakın giymeyin! İşte nedeni...

Her kadının vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabıların sağlığı büyük oranda tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Bu haberi okuduktan sonra bir daha topuklu ayakkabı giymek istemeyeceksiniz…

Bu ayakkabıları sakın giymeyin! İşte nedeni...
07 Haziran 2021 - 16:36
Neredeyse her kadın topuklu ayakkabıların cazibesinden etkilenir. Fakat uzun süre ayakta kalan topuklu ayakkabılar, sağlığı çok ciddi oranda etkiliyor. Kaslarda ve kemik dokusunda birçok rahatsızlığı sebep olan topuklu ayakkabıların verdiği hasarlar çoğu zaman kalıcı bile olabiliyor. Sizler için yüksek topuklu ayakkabıların yol açtığı sağlık sorunlarını yazdık.
Yüksek topuklu ayakkabılar girmek aslında bel problemlerinin en etkili sebebi. Ayrıca hem geçici hem de kalıcı kas hastalıklarına da yol açabiliyor. Omurganın yanı sıra, kalça, diz ve omuzların da doğal duruşunu bozuyor. Ama en büyük zararı ayak ve ayak bileği eklemlerine veriyor.

İŞTE TOPUKLU AYAKKABILARIN ZARARLARI

Topuk ne kadar yüksekse, ayağın ön kısmı o kadar zarar görür. Ön kısımda oluşan baskı morarma ve kas hastalıklarına yol açabilir.


Çok sık topuklu ayakkabı giyildiğinde vücut ağırlığı ayakların ön tarafında toplanır. Bu duruma alışıldığında, düz dururken dengeyi sağlama kaybı yaşanır.Topuklu ayakkabı giyildiğinde diz içine baskı uygulandığı için osteoartrit ve dejeneratif eklem hastalığına yol açar.


Uzun süre topuklu ayakkabı giyildiğinde baldır kasları kalıcı olarak sertleşir ve kısalır.

Tendonlarda kısalıp sertleştiği için iltihaplanma yaşanabilir. 

Yukarıda yazdığımız tüm maddeler ciddi sağlık sorunlarıdır. Bu nedenle sürekli topuklu ayakkabı giymeden önce biraz düşünmeniz gerekiyor. Size tavsiyemiz kısa ve rahat olan topukluları tercih etmeniz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d