Bu sesten rahatsız oluyorsanız dikkat! Aslında hastalıkmış...

Misofonya hastalığı nedir? Misofonya hastalığı neden olur? Ağız şapırdatma sesinden rahatsız olma hastalığı nasıl geçer? İşte herkesin bilmediği misofonya hastalığının detayları…

Bu sesten rahatsız oluyorsanız dikkat! Aslında hastalıkmış...
07 Haziran 2021 - 13:44
Misofonya hastalığı, sesten nefret etme hastalığıdır. Misofonya hastaları başka insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve ağız şapırdatma sesine katlanamazlar. Bu seslere karşı olumsuz tepkiler verirler. Ayrıca yanlarında oturan kişilerin sakız çiğneme ve ayak sallama hareketlerinden de rahatsız olurlar. Genelde çoğu kişi bu durumu basit bir takıntı olarak görse de aslında misofonya bir hastalıktır. Peki misofonya hastalığı nasıl tedavi edilir? Misofonyaa hastalığının nedenleri nelerdir? Sizler için bu hastalığa dair tüm bilinmesi gerekenleri yazdık.

MİSOFONYA HASTALIĞI NEDİR?


Misofonya hastalığı anksiyete ve obsesif kompülsif bozukluk gibi psikiyatrik bir rahatsızlıktır. 2001 yılında tanısı konan bu hastalık sese karşı duyarlılık olarak tanımlandırılmaktadır.MİSOFONYA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?


Belirtiler kişiden kişiye göre farklılık gösterse de çoğu zaman şu şekilde görülür;

-Yanındaki kişilerin yemek yerken çıkardığı seslerden rahatsız olma
-Ağız şapırdatan kişilerden uzaklaşma
-Tiz seslerden nefret etme
-Sakız ve çekirdek seslerinden rahatsız olma


-Ani seslerden korkma
-Alarm sesi nedeniyle öfkeyle uyanma
-Hapşırma, öksürük, horlama, nefes alma ve ıslak seslerine katlanamama
-Televizyon sesinden rahatsız olma
-Saat sesinden rahatsız olma
-Ayakların yere vurulma sesinden rahatsız olma
-Bebek sesinden rahatsız olma

MİSOFONYA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Misofonya hastalığı psikolojik bir rahatsızlık olduğu için mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir.  Psikiyatri servisinde yapılan ses terapi yöntemleri bu hastalığın atlatılmasında büyük rol oynar. Hasta rahatsızlık duyduğu seslere alışma çabası gösterir. Hastanın durumuna göre bazen ilaçlar da kullanılabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d