CHP'li Yıldırım Kaya'dan Bakan Selçuk'a 'çalıntı soru' tepkisi: Siz görmediniz mi, duymadınız mı?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya , Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı kapsamındaki şaibe iddialarına karşı "Belge olmadan bu tür ...

CHP'li Yıldırım Kaya'dan Bakan Selçuk'a 'çalıntı soru' tepkisi: Siz görmediniz mi, duymadınız mı?
10 Haziran 2021 - 23:57

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya , Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı kapsamındaki şaibe iddialarına karşı "Belge olmadan bu tür açıklamalar yapmak sınava giren çocukları sıkıntıya sokar" diyen Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk ’u eleştirdi. Kaya, " Sayın Ziya Selçuk kanıt mı istiyorsun? Yayınevi sahibinin sınavlarda çıkan soruları sınav yapılmadan bir gün önce okuduğunu ve kendi dershanesine gelen öğrencilerine video çekerek anlattığını siz görmediniz mi? Duymadınız mı? " diye sordu.

LGS sınavındaki 10 matematik sorusunun bir yayınevinin kitaplarında yer alan sorularla büyük ölçüde benzerlik taşıdığı iddia edildi.

İddialarının odağındaki yayıncı Sinan Kuzucu, kendi yayınevinin Instagram sayfasında LGS öncesi paylaşılan video ortaya çıktı. Kuzucu'nun videoda "Şunu size kesinlikle söylüyorum. Her 20 sorunun özellikle Türkçe, Matematik, Fen'den en az 16 tanesini çok rahat yapacaksınız. Belki 17'sini. Her dersten 2-3 soru belki biraz daha seçici. Bütün sorular yıl içinde çözdüğünüz soru modelleri olacak. Dün inceledim bütün soruları içinde yanıtları var. İyi okuduğunuz sürece o yanıtları bulacaksınız" dediği görülüyor.

Kaya: Yayınevi sahibinin videoda anlattığını görmediniz mi? 

LGS kapsamında 6 Haziran'da yapılan sınavın sorularının çalındığı iddiasıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında suç duyurusunda bulunan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, şöyle konuştu: 

“6 Haziran 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınavı düzenledi. Hem sınav öncesinde yaşanan olumsuzluklar hem sınav anında yaşanan olumsuzluk hem de sınav sonrası ortaya çıkan yolsuzluklar ve sonuç almalarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un açıklamaları var. 'Kanıt olmadan belge olmadan bu tür açıklamalar yapmak sınava giren çocukları sıkıntıya sokar' diyor. Sayın Ziya Selçuk kanıt...
Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d