Çiftçilerin kurtulmasının yolu

11 Mayıs 2021 günlü Cumhuriyet Gazetesi’nde Mehmet İnmez’in salgın ve stokların dolu olması nedeniyle İzmir bölgesinde 3 günlük süt alımı ...

Çiftçilerin kurtulmasının yolu
20 Haziran 2021 - 03:08

11 Mayıs 2021 günlü Cumhuriyet Gazetesi’nde Mehmet İnmez’in salgın ve stokların dolu olması nedeniyle İzmir bölgesinde 3 günlük süt alımı yapmayacağını bildiren firmaların üreticiyi zora soktuğu haberleri vardı.

Haberde bu konuda bir açıklama yapan İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulunarak şunları söylemiş:

“Tarım Bakanlığı bu dönemlerde piyasadan sütü alarak süttozu yapıyor. Piyasayı regüle ediyor. Ama bu sene farklı oldu. Fazlalığın üstünde pandemi geldi. Sanayici, üretici ve tüketici hepsi zorda. Sanayicinin aldığı ürünü rafa koyana kadar maliyeti yüksek. Tarım Bakanlığı’nın çare bulması gerekiyor. Dolayısıyla mutlaka sanayiciye, üreticiye destek olması gerekiyor.”

Çömlekçi Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Soner Kılıçarslan da “ Bize ‘hayvana yem vermeyin, sütü depolayın’ diyorlar. Yemi keserseniz bir daha verim alamazsınız. Devlet sanayicinin kulağını çekmeli. Üretici yasak olmasına rağmen damızlık hayvanları kesiyor. Yaşadığımız sorun yetmiyor gibi, bir de üç günlük süt alım olmaması fırsatçıların işine yaradı. 2.8 lira olan sütü 1.8 liraya almak için teklif ediyorlar. Bakanlık çözüm bulmalı” demiş olduğu da belirtiliyordu.

Soyer ve Kılıçaslan’ın bu geçici çözümlerine katılmamak mümkün değil.

Bununla birlikte “ Tarımsal Kitlerin Özelleştirilmesi Kimin İşine Yaradı?” yazımı yeniden anımsatmakta yarar görüyorum.

Yazımda;

·   “Türkiye’de özelleştirmenin, devletin küçültülmesi uygulamalarının bir aracı olarak devreye sokulduğunu,

·   Devletin piyasa malları üretimi, piyasayı düzenlemede kural koyucu işlevi ve sosyal devletle ilgili kamu hizmetleri gibi başlıca üç müdahale alanından çekilmesi istendiğini,

·   Böylelikle, tekelci sermaye için yeni kar alanlarının açıldığını,

·   Devletin, sosyal niteliğinden uzaklaştırılarak, devlet-yurttaş ilişkisi yerine tüketici ilişkisi oluşturulduğunu ve yurttaşın devletle bağının en alt düzeye indirildiğini “ değinmiştim.

Bu kapsamda Süt Endüstrisi Kurumu(SEK)’un özeleştirilmesiyle de;

...YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d