ÇOĞU KİŞİNİN UYKU KABUSU

Literatürde parasomnia olarak adlandırılan uyku terörü uyanma esnasındaki anormal durumlar için ifade edilir.

ÇOĞU KİŞİNİN UYKU KABUSU
02 Haziran 2021 - 20:45
Uyku terörü özellikle 5-7 yaş arası erkek çocuklarında daha çok rastlanır. Ergenlikle birlikte çocuklardaki bu durum ortadan kalkıyor. Uyku terörü genel olarak REM uykusu dışında ortaya çıkıyor ve sıklıkla uykuya geçildikten 2 ve 3 saat sonra görülüyor. 
Uyku teröründe ertesi gün pek bir şey hatırlanmadığı görülür. Yetişkinlerde nadiren görülmekle beraber, bilhassa stresli günlerde ya da alkol tüketiminde ortaya çıkıyor. 

GÖZLERİMİZ AÇIK NEDEN UYURUZ?Çocuklarda daha sık rastlanan bu durumun pek bir zararlı tarafı bulunmamaktadır. Fakat yetişkinlerde bu durum daha ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Gözler tam kapanmıyorsa, gözyaşları korneanın tamamını yıkayıp nemli tutamıyor ve hasarları gideremiyordur. Yüzde yer alan sinirler ya da göz kapakları da bu duruma sebep olur. Bazı enfeksiyonların ve cilt hastalıklarının da gözü açık uyumaya sebep olacağı biliniyor. Bunun haricinde göz kapağında bilhassa ileri yaşla birlikte meydana gelen fazlalık deriyi aldırmak için yapılan operasyonlar sonucunda ayrılan derinin miktarının fazla olması da sayılabilir. 
Alışveriş sitelerinde dijital kart nasıl kullanılır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d