Demir eksikliğinin 10 işareti

Dünyadaki en yaygın sağlık durumlarından birisi demir eksikliğidir. Belirtileri kendini gösterse de bilmeyenler için sıradan durumlar gibi görülebiliyor.

Demir eksikliğinin 10 işareti
04 Mayıs 2021 - 10:01 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 11:38
Kan hücrelerinin demir seviyesi düştüğünde ilk belirti cildin solgun gözükmesidir. Sebebi ise demirin cilde pempemsi reni vermesidir. Eğer demir seviyeniz normalden düşükse diş etleriniz, göz kapaklarınızın çevresi ve cildiniz soluk renkte olacaktır.

Demir eksikliğinin en büyük göstergelerinden birisi ise geçmek bilmeyen yorgunluktur. Demir eksikliği sebebiyle vücudunuza yeterli oksijen dağılımı gerçekleşemediği için sürekli yorgun hissedersiniz. Yorgunluk tek başına birden fazla anlam ifade edebileceği için bir tek bu belirti teşhis koymaya genelde yetmez.


Demir eksikliği yani yetersiz kan hücresi temponuzu değiştirdiğiniz an nefes darlığı yaşamanıza sebep olur. Normalde yaptığınız aktiviteler demir eksikliği yaşarken bir zulme dönebilir.

Demir eksikliği yaşarken beyaz hücre üretilemeyeceği için kişi mikroplara daha açık hale gelir ve çok sık hastalanır.

Yaygın olmasa da tırnak kırılması veya kaşık şeklinde yuvarlaklaşan tırnak görüntüsü de demir eksikliği belirtilerindendir.


Düzensiz kalp ritmi, yaşanan çarpıntı hissi de kalbin kanı vücutta dolaştırmak için daha fazla çalışmak zorunda kalmasıdır. Demir eksikliği yüzünden daha fazla çalışmak zorunda kalan kalpte uzun vadede kalp hırıltısı, kalp yetmezliği, genişleme gibi ciddi sorunlar oluşabilir.

Bazı durumlarda demir eksikliği bacağı sürekli oynatma hissine sebep olarak huzursuz bacak sendromu oluşturabilir. 

Saç kökleri yeteri kadar oksijen almadığı için demik eksikliği durumu 

YORUMLAR

  • 0 Yorum