Dikkat! Eğer Haziran ayında kabak yerseniz…

Doğal sebze ve meyveler tüketmek yaşam kalitenizi artıracağı gibi organ sağlığınızı da korur. Bol su içmek, düzenli ve dengeli beslemek, egzersiz yapmak derken liste oldukça uzayabilir. Peki, kalbi en iyi koruyan besin hangisi? Kalp sağlığı için ne tüketilmeli?

Dikkat! Eğer Haziran ayında kabak yerseniz…
07 Haziran 2021 - 17:06
GDO’lu üretimin yapılması ya da seraların artması gibi farklı ve birbirinden bağımsız pek çok sebeple birlikte, günümüzde her sebze ve meyveye her istediğimiz an ulaşabiliyoruz. Ancak sağlıklı olanı yapmak istiyorsanız mevsim meyve ve sebzelerini tercih etmelisiniz.
Lezzet ve sağlık açısından öne çıkan mevsim sebze ve meyveleri aynı zamanda daha ucuz ve faydalı olacaktır. Sebzeler, kiloyu, sağlığı özellikle de kalp sağlığını korumak için günlük olarak tüketilmelidir. Düşük kalorili seb eler, vitaminler, mineraller ve lif vücudu hastalıklardan koruyan bileşikler açısından oldukça zengindir.
Peki, Haziran ayındaki mevsim sebzeleri hangileri?

  • Salatalığın su içeriği yüzde 96dır ve kalorisi çok düşüktür. 125 gramlık orta boy bir salatalık, önerilen C vitamini günlük alımının yüzde 16'sını karşılar.
  • Biberler için doğru mevsim yazdır ancak seralarda da üretilir. Büyük bir dolmalık biber, önerilen günlük C vitamini miktarının neredeyse yüzde 90'ını karşılar. Az kalorili kırmızı biberlerin yüzde 90ı sudur. Kırmızı acı biberler ise kalp sağlığı açısından yararlı olan kapsaisin içerir.

 
  • Kabak, C vitamini ve potasyum açısından oldukça zengindir. Orta boy bir kabak, önerilen günlük C vitamini miktarının yüzde 26'sını karşılar.
  • Taze fasulye, Mayıs ile Eylül ayları arasında tüketilmelidir. C vitamini ve folat kaynağı olan taze fasulye iyot da içerir. Fasulyenin içindeki B) vitamini olarak da adlandırılan folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve hücrelerin düzgün çalışması için gereklidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d