Dikkat! Sahte dezenfektan alıyor olabilirsiniz...

Her dezenfektana güvenebilir miyiz? Sahte dezenfektan nasıl anlaşılır? Peki sahte dezenfektanları gerçeklerinden nasıl ayırt edebiliriz? Dezenfektan alırken neye dikkat etmeliyiz?

Dikkat! Sahte dezenfektan alıyor olabilirsiniz...
10 Mayıs 2021 - 16:59
Dünyamızda yaşanan Covid-19 virüsü salgınını durdurmak için çeşitli önlemler almaya çalışıyoruz.Bunların büyük bir kısmında  kişisel temizliğimize önem vererek yapmaya çalışıyoruz.Bunun için en büyük yardımcılarımız maske ve dezenfektan.

Peki milyarlarca insanın talep ettiği dezenfektanların ne kadarı gerçek?Piyasalar gerçekten bu kadar insana yetecek kadar dezenfektan üretebilir mi?İşte sorunumuz burada başlıyor.Korona virüsünden bizi korumak için önemli bir silah olan dezenfektanın sahte üretimleri bugün piyasada ne yazıkki önemli bir yer kaplıyor.Peki biz gerçek dezenfektanları diğer düzmece dezenfektanlardan nasıl ayırt ederiz.Sizin için derledik...


DEZENFEKTAN SEÇİMİ NASIL OLMALI?
Dezenfektan seçiminde öncelikle içeriğindeki alkol oranına bakmalıyız.Sahte dezenfektanların içeriğinde alkol oranı düşük olur.Bu sebeble alkol içeriğinin yüksek olduğu dezenfektanlara yönelmeliyiz.Gerçek  dezenfektanların alkol oranları %60 ile  %90 arasındadır.

Tercihlerimizi yüksek alkol içerikli dezenfektanlardan yana yapmalıyız.
Dikkat edilmesi gereken başka bir husus da  yakıcı etkiye sahip ve toksik maddeler içermeyen dezenfektanları seçmeliyiz.Bunun yanında ucuza kaçmak için düşük fiyatlı pek bilinmeyen markalardan da uzak durmalıyız.


DÜZMECE DEZENFEKTANI NASIL ANLARIZ?
Piyasada pek çok düzmece dezenfektan var.Bunlardan uzak durabilmek için ilk yapmamız gereken bilinen güvenilir markalara yönelmek.

Dezenfektanın gerçek olduğunu gösteren (ÜTS) ürün takip sistemi işaretinin kaydının bulunup bulunmadığına dikkat etmeliyiz.

Dezenfektan kullanımı sonrası kendinizde bir değişiklik gözlemliyorsanız, ciltte tahriş, kızarma ya da yanma gibi kullandığınız ürün sahtedir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d