Dünya yanıyor

Aşırı sıcaklarla karşı karşıya olan Akdeniz ülkeleri İtalya ve Yunanistan yangınlarla boğuşuyor. Rekor sıcaklıkların etkisini göstermesi ...

Dünya yanıyor
03 Ağustos 2021 - 06:10

Aşırı sıcaklarla karşı karşıya olan Akdeniz ülkeleri İtalya ve Yunanistan yangınlarla boğuşuyor. Rekor sıcaklıkların etkisini göstermesi beklenen Akdeniz kıyı ülkelerinden İtalya’da 200’den fazla yangınla mücadele edilirken, 2 günde 116 yangının çıktığı Yunanistan’da başta Mora yarımadası olmak üzere, Rodos ve Mikonos adalarında da alevlerin önüne geçilemiyor. Yunanistan’da geçen hafta da başta Atina yakınlarındaki Dionisos bölgesi olmak üzere Magnisia ve Preveza bölgelerinde yüzlerce hektarlık ormanlık arazi kül olmuş, çok sayıda ev ve araç kullanılamaz hale gelmişti. İtalyan itfaiye kurumunun resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda, dün itibarıyla ülke genelinde 800 yangının devam ettiği, bunlara havadan ve karadan 600’den fazla müdahalede bulunulduğu bildirildi.

SİCİLYA MERKEZLİ MÜCADELE


İtalya'da hafta ortasından bu yana yangınların sürdüğü Sicilya’nın özellikle Messina kenti ve civarındaki Santa Domenica Vittoria, Librizzi, Terme Vigliatore beldelerinde yangınlarla mücadelesinin aralıksız sürdüğü kaydedildi ve Aidone beldesindeki yangınlara da Canadair model yangın söndürme uçaklarıyla havadan müdahale edildiği aktarıldı.
DRAMATİK SAHNELER YAŞANIYORYangınlardan en çok etkilenen yerlerin başında gelen Sicilya adası için Başbakan Mario Draghi, sivil savunma imkanlarının seferber edilmesine yönelik bir kararname imzaladı. Adaya, yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere diğer bölgelerden takviye ekipler gönderildi. İtalyan ANSA ajansının haberinde de Pescara’da “dramatik sahnelerin yaşandığı” ifade edilirken, şu ana kadar alevlerden etkilenen 5 kişinin hastanelere kaldırıldığı bildirildi.

MORA’DA KÖYLER BOŞALTILDI


Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda da Zeria ve Ahaia bölgesinde çıkan yangını söndürme çalışmalarına 294 itfaiye personeli, 7 piyade ekibi, 77 itfaiye aracı, 7 helikopter ve 5 uçak ile müdahale edildiği aktarıldı. Ziria, Kranidi ve Almiro bölgelerinde bazı köylerin tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi. Yunan basınındaki haberlerde, sahil şeridindeki Panagopulos bölgesinde, yoğun...

Kaynak Bağlantısı : Yeni ŞafakYORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d