Duyan bu mezara koşuyor! Dilek dileyende var define arayan da...

Kocaeli İzmit ilçesinde ormanlık alanda 7 metre uzunluğunda bir mezar bulundu. Bu mezar çevredeki vatandaşlar tarafından büyük rağbet görüyor.

Duyan bu mezara koşuyor! Dilek dileyende var define arayan da...
04 Haziran 2021 - 14:57
Kocaeli’de bir efsaneye göre sancakla birlikte gömüldüğü iddia edilen Osmanlı Alplerinden ‘Uzun Hasa’ 10 dönümlük orman içinde bulunan 7 metrelik bir mezar tüm şehrin dikkatini çekiyor. Köy halkı tarafından çok uzun yıllardır korunan mezar, herkesin uğur noktası olarak kullanılıyor. Askere gidecek gençleri evlenecek çiftler ve hatta kurban kesecekler bile bu mezarı ziyaret ediyor. 

SANCAKLA DEFNEDİLMİŞ


Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı Orhan Gazi'nin Alplerinden olduğu iddia edilen Uzun Hasan’ın Rumeli fethinde sancaktarın şehit olmasıyla sancağı devraldığı biliniyor. Ayrıca sırtından vurulduğu ve yinede sancağı bırakmadan o durumda Kocaeli’ne geldiği iddia ediliyor. Bu nedenle sancakla defnedildiği rivayet ediliyor. Köyün en yüksek köşesinde yer alan bir mezara gömülen Uzun Hasan’ın bulunduğu yer köy halkı tarafından yıllardır korunuyor. Ayrıca mezar hem Kocaeli bölgesindekilerin hemde çevre şehirlerdekilerin uğur noktası haline gelmiş durumda. 


BOYU 2 METRE ÜZERİNDE!

Uzun Hasan türbesi hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan İdris Derin boyunun 2 metre üzerinde olduğunu belirtti. Derin "Sancakla beraber gömüldüğü için bu kadar uzun bir mezarı var. Kişini boyu 2 metrenin üzerinde, sancakla beraber yaklaşık 7 metre oluyor. Daha önce defineciler mezarı kazdılar. Sancak sopasının çıktığını gördük. Bu da doğru. Gerçekten sancakla gömülen bir şehit var” ifadelerini kullandı. 
DEFİNE ARAMIŞLAR

Definecilerin uzun süre Uzun Hasan mezarını kazdığını söyleyen Derin, mezar açıldığında sancak sopasının çıktığını gördüklerini belirtti. Ancak mezarda herhangi bir define olmadığını da dile getirdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d