Emekli olmak isteyenlere müjde! İşte erken emeklilik şansı…

Toplu para ödeyerek emekli olmak mümkün mü? Toplu para ödeyip emekli olmak için ne yapılmalı? Toplu para ödeyip emekli olmak isteyenler nereye başvurmalı? İşte yanıtı…

Emekli olmak isteyenlere müjde! İşte erken emeklilik şansı…
04 Haziran 2021 - 11:36
Belli bir süre çalışmış ve daha sonra işine devam edememiş herkes emeklilik halinin iptal olduğunu düşünüyor. Özellikle primi eksik olan vatandaşlar toplu para ödeyerek emekli olup olamayacaklarını merak ediyorlar. Özellikle sağlık sorunları nedeniyle çalışamayanlar bu konuda büyük bir merak içinde. Peki toplu para ödeyerek emekli olunabilir mi? Toplu para ödeyerek emekli olmak için nereye başvurulmalı? Sizler için toplu para ödeyerek emekli olmanın tüm şartlarını yazdık.
TOPLU PARA ÖDEYEREK EMEKLİ OLUNUR MU?

Devlet vatandaşlara toplu para ödeyerek emekli olma şansı tanıyor. Toplu para ödeyerek çalışmadan emekli olabilmek artık mümkün. Ancak toplu para ödeyerek emekli olmanın da şartları var. 

Emekli olabilmenin ilk şartı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmektir. İkinci şart ise sigortalı olarak çalışmamak. Sigortalı olarak çalışıyor ise 30 günden az ya da yarım gün çalışmak gerekiyor. Son şart ise 18 yaşını geçmiş olmak.
TOPLU PARA ÖDEYEREK EMEKLİ OLMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULMALI?

Toplu para ödeyerek emekli olmak isteyenler öncelikle sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. 


TOPLU PARA ÖDEYEREK NE ZAMAN EMEKLİ OLUNUR?

30 Nisan 2008’den sonra isteğe bağlı sigorta yaptıran kadınlar ve erkekler 9000 prim gününü tamamlayarak emekli yaşına tabi olur. Daha önce hiç çalışmamış olanlar ise 9000 prim günüyle kadın 64, erkek ise 65 yaşında emekli olabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d