Estetiğe ve milyonlar harcamaya son! Güzel bir cildin sırrını açıklıyoruz!

Haziran ayıyla birlikte yaza adım attığımız bu günlerde cildi özellikle güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekir. Güneş kremi ile koruma sağlanacağı gibi cildi güzelleştirmek, mükemmel görünümüne kavuşmasını sağlamak doğal yöntemlerle de mümkün.

Estetiğe ve milyonlar harcamaya son! Güzel bir cildin sırrını açıklıyoruz!
07 Haziran 2021 - 15:39
Bronzlaşmak ama aynı zamanda ışıltılı ve parlak bir cilde sahip olmak için güneşten korunmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. Güneş radyasyonu cildin hızlı yaşlanmasına, vücut sistemlerinin değişmesine ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Fotoyaşlanma olarak da bilinen güneşin bu etkisi cildiniz için uygulayacağınız zengin bir diyet ile etkisiz hale getirilebilir.
YAZ MEVSİMİNDE HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİ?
Cildi nemlendirmek, parlak görünümünü kazandırmak aslında tükettiğiniz yiyecekler ile mümkün. Estetik ya da gençleştirmek için milyarlar harcamak yerine düzenli ve sağlıklı bir diyet cildinizi yenileyecek ve kendine getirecektir. Peki, yaz mevsiminde bu etkiler için hangi besinler tüketilmeli?

  • Karpuz, cildi ve aynı zamanda bronzluğu koruyan, cilt renginde değişiklik üretmeye yarayan antioksidanlarla doludur. Vücudun su oranını dengede tutmak için yaz aylarında mantıklı bir tercih olacaktır.  
  • Kavun, içerdiği antioksidanlar bakımından ve su bakımından zengin oluşuyla karpuzla eşdeğer olsa da ayrıca bolca A,C ve E vitaminlerini ve beta karotenler içerir.
  • Avokado, E vitamini ve karoten açısından oldukça zengindir. Doğal güneş kremi olarak değerlendirilen avokado aynı zamanda bolca antioksidan içerir.
  • Çilek, böğürtlen, ahududu, yabanmersini gibi meyveler bol antioksidan içerdiğinin kanıtı olarak canlı ve kırmızı renklidir.  Bol miktarda C vitamini ve biyoflavonol içerir.
  • Şeftali, bronzluğu artıran ve su bakımından zengin antioksidan olarak bilinen beta-karoteni bol miktarda içeren bir meyvedir.
  • Kırmızı Biber, az kalorili ve bol C vitaminlidir. Cilt sağlığı açısından mutlaka tercih edilmesi gereken sebzelerin başında gelir.
  • Sızma Zeytinyağı, kalp dostu yağların başında gelmesinin yanı sıra E vitamini bakımından oldukça zengindir. Salata ya da yemeklerde mutlaka 2 -3 yemek kaşığı kullanılmalıdır.
CİLT İÇİN ANTİOKSİDANLAR
Yaşlanmanın ilk belirtileri ciltte ortaya çıkar. Bu etkiden kaçınmanın en iyi yolu güneş ışınlarından tam anlamıyla korunmaktır. Cildi mutlaka nemli ve sulu tutmalı, bir yandan da anioksidanlarla desteklenmelidir.
Cilt için en iyi antioksidanlar, Beta-karoten, C vitamini, E vitamini ve B vitaminleri olarak sıralanabilir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d