Her sabah tüketiyoruz ama… Böylesi daha faydalıymış!

Türk kahvaltılarının vazgeçilmesi şüphesiz yumurtadır. Peki yumurtanın sarısı mı beyazı mı daha faydalı? İşte yumurtanın en faydalı kısmı…

Her sabah tüketiyoruz ama… Böylesi daha faydalıymış!
04 Haziran 2021 - 13:24
Yumurta birçok besin öğesini içinde bulunduran ve neredeyse her tarifte kullanılan önemli bir yiyecektir. Hem normal beslenme düzeninde hem de diyetlerde tüketilmesi sık sık önerilen yumurta, içindeki besin kaynağıyla vücut için gerekli olan neredeyse her şeyi barındırır. Eğer sizde yumurtayı sürekli tüketen biriyseniz aklınıza “Yumurtanın sarısı mı yoksa beyazı mı daha faydalı?” sorusu gelmiş olabilir. Peki gerçekten yumurtanın hangi kısmı daha faydalı? Sizler için bu soruyu yanıtladık.
YUMURTA BEYAZININ FAYDALARI NELER?

Yumurtanın beyazı proteinler, karbonhidratlar, mineraller ve su içerir. Yumurtanın beyazında hiç yağ yoktur ve sarısından daha az kaloriye sahiptir. Uzun süre tok tutma özelliğine sahip olduğu için diyet için oldukça uygundur. Yumurta beyazının cilt içinde faydaları bulunur. Cildi sıkılaştırır ve tahrişi tedavi eder. Kan basıncını da düşürür.

YUMURTA SARISININ FAYDALARI NELERDİR?


Yumurta sarısının içinde protein ve riboflavinler bulunur. Yumurtanın sarısı beyazından daha fazla protein içerir. Ayrıca içerisinde önemli antioksidanlarda vardır. Yumurta sarısı yağ bakımından da zengindir. Vücut için faydalı yağlar barındırır. Kolesterol seviyesi düşüktür ve sağlıklı insanlar için zararsızdır. 

Yumurta sarısı içerisinde demir, çinko, fosfor, A, D, E, B6 ve B12 vitaminlerini barındırır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, tiamin ve riboflavin içerir. Yumurta sarısının içinde beyin sağlığı için çok önemli bir madde olan kolin bulunur. Bunama ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları önler. 
YUMURTANIN SARISI MI DAHA FAYDALI BEYAZI MI?

Uzmanlar yumurtanın sarısı ve beyazının ayrı ayrı tüketilmesini önermez. Çünkü her iki kısımda oldukça sağlıklıdır. Bu nedenle yumurtanın bütün olarak tüketilmesi gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d