Hurmadaki bilinmeyen tehdit! Kanser olabilirsiniz...

Özellikle ramazan ayında tüketimi artan ve sağlığa faydaları ile bilinen hurmanın bilinmeyen bir yönü ortaya çıktı. Hurma tüketiminin kansere sebep olabileceği öğrenildi. Peki hurmanın zararları nelerdir? Hurma nasıl tüketilmeli?

Hurmadaki bilinmeyen tehdit! Kanser olabilirsiniz...
03 Mayıs 2021 - 14:05 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 14:08
Ramazan ayının vazgeçilmezi, diyetlerin baş tacı hurma en sık tüketilen sağlıklı atıştırmalıklardan birisidir. Fakat tüketimin artması için küçük hurmalara uygulanan glikoz şurubu uzun vadede insan sağlığı için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. 

Glikoz şurubu kan şekerini hızlı şekilde yükselterek kalp ve damar sağlığı açısından ciddi bir risk taşıyor. Bununla beraber pankreasın çalışma şeklini bozarak kanserli hücreleri besliyor. Hurmanın organik olarak tüketilmesi insan sağlığı açısından büyük fayda teşkil etsede küçük ve tatsız hurmaların parlak ve tatlı olması için yapılan bu glikoz şurubuna batırma işlemi ciddi riskler taşıyor.


TEHLİKELİ HURMA NASIL ANLAŞILIR?

Glikoz şurubuna batırılmış hurmanın görüntüsü genelde parlak, küçük ve dokunulduğunda yapış yapış bir his verecektir.

HURMA ÇOK YENİRSE NE OLUR?


Organik hurma da olsa her şeyi fazla tüketmenin bir takım olumsuz yönleri olacaktır.  Hurma çok yenirse gün içerisinde ishal veya alerjik reaksiyona sebep olabilir.

HURMA SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Hurma seçerken dikkat edilmesi gereken ilk özellik dış görüntüsüdür. Özellikle şeker hastası olan kişilerin doktoruna danışarak tüketmesi gerekir çünkü hurma çok hızlı şekilde kan şekerini yükseltir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum