Konu Atatürk olunca ortalık karıştı! Cumhur İttifakı'nda kriz

Bilecik Bozüyük Belediye Meclisi’nde Millet İttifakı üyeleri, Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik saldırıları kınama bildirisi yayınladı. MHP’liler bildiriye destek verince AKP’liler salonu terk ederek protesto etti.

Konu Atatürk olunca ortalık karıştı! Cumhur İttifakı'nda kriz
04 Haziran 2021 - 10:42
Bilecik Bozüyük Belediye Meclisi’nde Millet İttifakı üyeleri, Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik saldırılar için kınama bildirisi yayınladı. MHP’liler bu bildiriye destek verince Cumhur İttifakı’nda kriz yaşandı. Bildiriye dayanamayan AKP’liler salonu terk etti. MHP ve AKP arasında bir Atatürk krizi daha yaşandı.

AKP’LİLER KATILMADI!


Meclis toplantısında gündem dışı olduğunu belirterek söz alan CHP Sözcüsü Mahmut Fındık, Millet İttifakı olarak hazırladıkları bildiriyi okudu. Bildiride Atatürk’e yönelik saldırılar için kınama vardı. CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, bildiriye katılmak isteyenleri sorunca mecliste olanlar oldu. MHP’li üyeler bildiriye katılırken AKP’li üyeler katılmadı. 

AKP İlçe Başkanı, Atatürk’e yapılan saldırıları münferit olarak değerlendirdi. AKP’li Meclis Üyesi Abdurrahman Kırgız ise Ayasofya Camii’nde düzenlenen programda söylenenlerin ayet olduğunu iddia etti. 
SALONU TERK ETTİLER

Bildiri okunurken ayakta alkışlayan CHP, İyi Parti ve MHP üyelerine karşı AKP üyeleri salonu terk etti. Bu durum Cumhur İttifakı’ndaki krizi gözler önüne serdi.

İşte Millet İttifakı tarafından okunan o bildiri:


“Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişeyle takip ediyoruz.

Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkânının da bulunduğu bir programda, İmam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.

Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz: Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür.

Tarihimizde İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ‘katli vaciptir’ diye fetva veren işbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen Sütçü İmam’lar vardır.

Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımızı görmektedir.

Bozüyük Belediyesi CHP, İYİ Parti, MHP Meclis Üyeleri olarak Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d