MASKE TAKMADA SONA YAKLAŞILIYOR!

Pandemiye yönelik alınan tedbirler sonrası Haziran ayı ile beraber yoğun bir aşılama sürecine giriliyor.

MASKE TAKMADA SONA YAKLAŞILIYOR!
02 Haziran 2021 - 20:12
Normalleşme adımları atılırken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul aşının önemini vurgularken, maskelerin çıkarılıp eski normal günlere dönüleceğiyle ilgili açıklama yaptı. Türkiye, Haziran ayı itibariyle aşılamada büyük bir ilerleme kaydetmeyi planlıyor. Bülent Ertuğrul, aşılamanın %70’lere kadar ilerlemesi durumunda maskelere veda edilebileceğini açıkladı. TRT Haber’de aşılamanın toplumsal bağışıklık sürecine etkilerini değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Ertuğrul, aşılama ile önemli bir sürece girildiğini ifade ederek toplumsal bağışıklığın bir an önce %70’in üzerine çıkılması gerektiğinin altını çizdi. 

SONBAHARDA MASKELERE ELVEDA!


Aşı olmanın önemini vurgulayan Ertuğrul vatandaşları aşı randevularına gitmeleri konusunda da uyardı. Sonbaharda rahatlamak ve maskeleri çıkartabilmek için toplumsal bağışıklığın artması gerektiğinin altını çizen Ertuğrul şu açıklamalara yer verdi:

"Maskeleri çıkartmaya başlayabilmemiz için yüzde 70 toplumsal bağışıklık oranını tutturabilmemiz gerekiyor. Aslında mRNA aşısının geliyor olması da bizim için sevindirici. Çünkü yapılan çalışmalar, yurt dışındaki gerçek veriler de şunu göstermiş durumda; sadece hastalıktan korumakla kalmıyor aynı zamanda bulaşıcılığı da engelliyor. Bu anlamda da yurt dışının gerçek yaşam verileri böyle bir toplumsal bağışıklığı kazanmamız durumunda maskeleri çıkartabileceğimizi gösteriyor. Haftalık veri haritasında 100 binde 10’un altına düşmeliyiz.” Salgını kontrol altına almış olmamız için açıklanan bu haritalarda 100 binde 10’un altına Türkiye ortalaması olarak düşmüş olmamız gerekiyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d