Olimpiyatlar Yeni Varyantların Oluşmasına Sebep Olabilir

Salgın, kısıtlamalar, aşı, varyantlar, yeni kısıtlamalar derken hayatımızın 1,5 yılı pandemi ile boğuşarak geçti. Bu süreçte maçlar seyircisiz ...

Olimpiyatlar Yeni Varyantların Oluşmasına Sebep Olabilir
24 Temmuz 2021 - 17:09

Salgın, kısıtlamalar, aşı, varyantlar, yeni kısıtlamalar derken hayatımızın 1,5 yılı pandemi ile boğuşarak geçti. Bu süreçte maçlar seyircisiz oynandı, sinema ve tiyatro salonları kapatıldı, müsabakalar ertelendi, evlerimize kapandık. Salgın sebebiyle ertelenen önemli etkinliklerden biri de 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları olmuştu.

Geçtiğimiz sene halk sağlığını korumak amacıyla ertelenen Tokyo Olimpiyatları'nın, bu sene salgın henüz sona ermemiş olsa da gerçekleştirileceği açıklandı. Bu da beraberinde pek çok eleştiriyi getirdi ve can sıkıcı bazı senaryoların ortaya çıkmasına sebep oldu. Eleştirilerin merkezinde ise olimpiyatların yeni varyantların oluşumunda ve dağılımında etkili olabileceği ihtimali vardı.
Önlemler alınsa da yetersiz kaldı:Olimpiyatların hem Japonya'daki yerel halkın hem de sporcuların ve tüm katılımcıların sağlığını olumsuz etkilememesi için erteleme süreci boyunca pek çok çalışma yapıldı. Olimpiyat köyünde filtreleme sistemleri, özel oda düzenlemeleri yapıldı. Düzenli ve sık test uygulaması için gerekli çalışmalar gerçekleştirildi. Ayrıca planlama, sporcuların ve diğer katılımcıların bir nevi 'karantinada' olacağı şekilde düzenlendi. Olimpiyat köyü, organizasyon boyunca dışarıyla bağlantısı olmayacak bir planlama ile hazırlandı.Ancak tüm bu önlemlere rağmen henüz olimpiyatlar başlamadan, bazı sporcularda ve basın mensuplarında pozitif vakalar tespit edildi ve karantina uygulamaları başladı. Japonya'da olimpiyatların düzenlenmesine karşı olan kesim, pozitif vakalar sonrası organizasyonu eleştiri yağmuruna tuttu.

Tokyo'da vaka sayıları ve bulaşma oranları yükselişte:
"Lütfen herkes için ülkenizde kalın. Olimpiyatlara hayır!"

Olimpiyatın böylesi bir dönemde düzenlenmesine yönelik önlemlerle bir halk sağlığı uzmanı olan Brian McCloskey ilgileniyor. McCloskey, olimpiyatlar için Tokyo'ya gelen kişilerin yüzde 85'inin aşılanmış olacağını söylüyor.

Fakat aynı durum ev sahibi ülke için geçerli değil. Japonya'da aşı oranları yüzde 22'lerde ve bu gelişmiş ülkeler arasında en düşük...
Kaynak Bağlantısı : Webtekno


Alışveriş sitelerinde dijital kart nasıl kullanılır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d