Prof. Dr. Naci Görür'den heyelan için çözüm önerisi

Rize ve Artvin’de yaşanan sel ile heyelanlar, nedeniyle  6 kişi hayatını kaybetmiş ve çok sayıda ev ve iş yerinde maddi hasar oluşmasına neden ...

Prof. Dr. Naci Görür'den heyelan için çözüm önerisi
24 Temmuz 2021 - 16:09

Rize ve Artvin’de yaşanan sel ile heyelanlar, nedeniyle  6 kişi hayatını kaybetmiş ve çok sayıda ev ve iş yerinde maddi hasar oluşmasına neden olmuştu.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, heyelanlarla ilgili kendisine sorular geldiğini belirterek sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımlarda bulundu.
Görür paylaşımında şu ifadeleri kullandı: ” Heyelanlar ile ilgili bazı sorular geliyor. Kısa bir bilgi vereceğim. Bu yer hareketi de bir tür doğal felakettir. Heyelan oluşumunda yörenin jeolojik, hidrojeolojik ve topografik özellikleri önemlidir. Şeyl dediğimiz killi ve siltli zeminler su içerikleri fazlaysa ve yüksek açılı şevler oluşturuyorsa heyelan oluşturabilirler.”

“HEYELAN ALANLARI ÖNCEDEN BELİRLENEBİLİR”

Aşırı yağış ve depremlerin heyelanları tetikleyen mekanizmalar olduğunu kaydeden Görür, heyelanların önlenmesi için şu önerilerde de  bulundu:* Karadeniz Bölgemiz heyelan oluşumuna uygun koşullara sahiptir. Heyelanlardan korunmak mümkündür. Bir bölgede jeolojik ve uzaktan algılama yöntemleriyle heyelan alanları önceden belirlenebilir. Dolayısıyla oralarda gerekli önlem ve zarar azaltıcı çalışmalar yapılabilir.

* Duruma göre buralarda, drenaj, ankraj, istinat duvarları, zemin ıslahı, ağaçlandırma ve sakınım çalışmaları yapılarak can ve mal kaybı önlenebilir.Kaynak Bağlantısı : {sitemane}
Alışveriş sitelerinde dijital kart nasıl kullanılır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: 98f002adbe4cbd8d