Soğan suyunun faydaları nelerdir?

Türk mutfağının vazgeçilmezi soğanın faydalarını biliyor musunuz? Sadece yemekleri lezzetlendirmekle kalmayan soğanın faydaları saymakla bitmiyor.

Soğan suyunun faydaları nelerdir?
04 Mayıs 2021 - 12:44 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 13:11

Sadece soğanın kendisi değil soğanın suyu dahi birbirinden ilginç faydalara sahip. Yemeklerin lezzet sırrı soğan aynı zamanda sağlıklı bir vücut içinde kilit bir rol oynuyor. İçerisinde magnezyum, fosfor, sodyum, A, B, C, E vitaminleri, iyot potasyum ve kalsiyum yönünden zengin olan soğan, tam anlamıyla bir sağlık deposu. Soğanı direk tüketemeyenler içinse en mükemmel alternatif soğan suyu.

Peki sık sık methini duyduğumuz soğan suyunun faydaları nelerdir?Soğan suyu midedeki sindirim problemlerine iyi gelir. Mide dokusunu yenileyen soğan, var olan mide sorunlarını hafifletir.

Cilt dokusunu yenileyen soğan suyu, yara ve lekeleri iyileştirir. Cildin daha sağlıklı ve parlak durmasını sağlar.

Doğal bir antibiyotik olan soğan, vücuttan enfeksiyonların atılmasına birebirdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.


Kalp ve damar rahatsızlıklarını önler.

Özellikle kabızlık, bağırsak tembelliği olan kişiler için müshil etkisi yapan soğan suyu bağırsak faaliyetlerini düzenler.

Düzenli olarak soğan suyu tüketmek kan şekerini düzenler ve düşürür.


Soğan suyu önemli bir idrar söktürücüdür.

Saçların hızlı uzaması ve gür olmasını sağlar.

Soğan suyu güçlü bir yağ yakma özelliğine sahip olduğu için zayıflamak isteyenler aç karnına tüketirse kilo vermesi hızlanacaktır.

SOĞAN SUYU NASIL YAPILIR?

Soğan suyu için tercih etmeniz gereken soğanlar kahverengi olmalıdır. Orta büyüklükteki bir soğanı sirkeli suda bir süre bekletip durulayın. Ardından dörde bölerek 2 bardak klorsuz su ile 5 dakika kaynatın. Su ılıdıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz.

SOĞAN SUYU NE SIKLIKTA TÜKETİLMELİ?

Soğan suyu herhangi bir doktor önerisiyle tüketmeniz yasaklanmadıysa sabah akşam birer bardak şeklinde 15 gün tüketilmeli. Ardından 6 ay kadar ara verildikten sonra devam edilmek istenirse yine aynı düzenle 15 gün tüketilebilir.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum