T1 Diyabet olarak aşı olmayacağım...İşte nedenleri

T1 diyabet halk adıyla bilinen şeker hastalığı tanısı yaklaşık 4 sene önce koyulmuş biri olarak gündemle alakalı tecrübelerimi harmanlama ihtiyacı hissettim...

T1 Diyabet olarak aşı olmayacağım...İşte nedenleri
02 Mayıs 2021 - 12:45 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 12:53
Hastalıktan haberdar olmadan önce bende bir çok insan gibi insanoğlunun hem zihinsel hem de fiziki açıdan üst düzey bir konuma geldiğini varsayıyordum.Eh malum elimiz de tuttuğumuz telefonların daha da akıllı hale gelmesi,kullandığımız bilgisayarların daha güçlü olması ve benzeri örnekleri baz alarak koca insanoğlu aklı (!) hastalıklarımı yok edemeyecek düşüncesindeydim.Hoş hastanelere hasta garantisi veren tüm zararları gıdaların elini kolunu sallayarak ülkemize girebildiğini bilmeme rağmen o müthiş türk güdüsüyle (olmadı gevurlar bulur bizde kullanırız ) kendimi rahatlatıyordum.

T1 teşhisi konulduktan sonra yaşanılan fiziksel değişimlerden bahsedip konuyu bireyselliğe indirgemeyeceğim sonuçta kimsenin umurunda değil,aynı bu hastalıktan önce diğer hastalara olanların beni ilgilendirmediği gibi.


Teşhisten sonra diğer tüm kronik hasta refleksini gerçekleştirdim.Yani bu hastalığın tamamen tedavi edilmesi umuduyla kendimce araştırmalar yaptım.Uzun seneler internet medyasın da olmama rağmen ben bile çok ama çok az bilgiler edinebildim.Türk kaynaklarını zaten direk es geçiyorsunuz çünkü hepsi ezberlenmiş cümleler kuran Türk doktorlarının bir kaç demecinden ibaret.Yabancı kaynaklardan daha fazla bilgiler edinebiliyorsunuz.Ancak o ülkelerde yaşamadığınız için sadece bir yere kadar bilgi edinebiliyorsunuz.Bizim ülkemiz de tıbbın gelişmesi saç ekiminden ibaret olduğu için her şeye rağmen okuması zevkli oluyor.

Peki diğer ülkeler de hastalığın tamamen yok edilmesi hakkında netleşmiş adım var mı...? Hayır yok.Her sene düzenli olarak yaklaşık 5 haber çıkartıyorlar tabiri caizse ağızlara bal çalmak için.Gerisi yok.Araştırmalardan ya haber alamıyorsunuz ya da nedense (!) sonlandırılıyor.

Bu hastalığı yok etmek,böbrek,göz,damar hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığın yok etmek dersem pek haksız sayamayacağım kendimi.Haliyle ilaç firmalarının (sözde t1'in çözümü için yapılan araştırmalar ilaç firmaları tarafından finanse edilir) bu hastalığa ciddi ciddi çözüm bulacağını düşünecek kadar saf değilseniz t1 ile alakalı haberleri okurken 'yav he he' durumuna geliyorsunuz.


Ortodoks tıp 100 sene önce bu kadar güçlü olmadığı için t1 hastalarını ölümden kurtaran insulin bulunabilmişti.Kaç sene geçmesine rağmen bu hastalıkla alakalı atılan ilk ve son adım bu idi.Ah tabi hastalığı bitirmeyen ama tedaviyi kolaylaştıran (tabi ki maliyetler yüksek) araçları saymazsak.Hastalığın bitirilmesi konusunda bilim adamlarına gelen 'kal' nedense yüksek maliyetli yöntemler bulma konusunda 'es' geçiyor.

Peki 100 senedir bu hastalığı bitirmeyen ya da bitiremeyen ortodoks tıp nasıl bu kadar kısa sürede aşıyı bulabildi.? Dünya liderlerinin baskısı mı? Ya da işbirliği mi?

Öyle ki dünya yansa hasırı yanmayacak tipler Dünya insanlarının aşılanması konusunda duyar meleği kesildiler.Hastalıktan sonra tıp dünyasını daha iyi tanımış biri olarak bu ilaç firmalarının kendilerine yakın gelecekse inanılmaz bir gelir kapısı açmadan tamamen 'vicdani' güdülerle bu aşıyı bulduklarını hiç bir güç beni inandıramaz.Geleceğin yeni kronik hastalıkları mı tohumlanıyor bilinmiyor.Malum aşının içeriği nedense açıklanmıyor.


Durum böyleyken 'başıma bir iş gelmezse' aşı olmak istemiyorum.Olmayacağım ya da olmayacaklar için söylüyorum başımıza gelecekleri de hesaba katarak diyorum bunu.İlaç firmaları Dünya liderlerine yaptıkları baskıyı katmerli şekilde hissedeceğiz.Dünya'yı avucunun içindeymiş gibi yöneten ilaç firmaları ülke liderlerine yaptırabilecekleri tüm yaptırımları uygulatmak için tüm imkanlarını zorlayacaklar ki ne yazık ki imkanları oldukça fazla.Hayatı boyunca komplo teorilerinden tiksinmiş,materyalist bir düşünce yapısını benimsemiş biri olarak ki yazım da bahsettiğim veriler sağlık örgütlerinin verileri bu 'aşılanma' bana hiç masum gelmiyor.

İnsulin bulunalı 100 sene geçti bir 100 sene daha geçse bu hastalığın çözümü bulunmayacak.Hiç olmazsa yeni bir kronik hastalık daha edinmemek için elimden geldiğin de aşı olmamaya direneceğim.

Cem Büyükçakır

YORUMLAR

  • 0 Yorum